'RM Engineer Commando'

History of the Unit
This unit had developed from units in the RM Battalions which were trained in demolitions and as assault engineers. From 25 October 1943 the first War Establishment was: HQ; Holding Troop; and two fighting Troops (Source: RM Circ 1303/43G dated 26 November 1943).
 
By June 1944 there were 180 all ranks, forming a small HQ with a Training Troop (the Holding Troop) and two fighting Troops. These were reorganised for the Normandy invasion with HQ and Training Troop in the UK, one Section with 1st SS Bde, one Section with 4 SS Bde, and six Landing Craft Obstruction Clearance Units.
 
Sections with Special Service/Commando Brigades
The Section with 1st Special Service Bde of 39 all ranks commanded by a lieutenant, landed in Normandy on 6 June 1944 at H+75 minutes to demolish bridges; but these were still in enemy hands and this Section prepared the defences of Brigade HQ; later they were employed in mine clearing and building strongpoints. They also improvised bridges and fords before returning to the UK on 9 September 1944.
 
The Section which joined 4 Special Service Bde arrived in France at the end of June 1944 and served in mine clearing, demolition and other work of assault engineers.
 
In November 1943 a third Section served in the Far East. This Section had joined 3 Commando Brigade in November 1943 and was increased to a Troop in the late summer of 1944. It built the roads at Myebon (from 12 January 1945) and at Kangaw (from 19 January), under appalling conditions on both occasions.
 
Landing Craft Obstruction Clearance Units
In the Normandy landings on 6 June 1944, Nos 7 and 8 were with Force S, Nos 9 and 10 with Force G, and 11 and 12 with Force J. They were all intended to clear paths through beach obstacles, but owing to the conditions of the tide and dangers from incoming craft the men were unable to use their shallow water diving gear, but nevertheless cleared obstacles. 
[Source: The Royal Marines 1919-2000 by J.D. Ladd.]
 
 

'RM Eng. Cdo. Roll of Honour'

Below is an A-Z view of the Roll of Honour with information about each of the Fallen.

THOMSON, Donald (Cpl)

Cpl. Thomson was killed during operations in Holland. The exact circumstances of his death are not known, but on the day of his death 47RM Commando took part in an unsuccessful attack on the German held small island of Kapelsche Veer which lies between the River Maas and the River Oudermaas.

1st RM Engineer Cdo. Officers, Oct.'44

Extract from the Navy Lists

October 1944 Volume 2 Page 1106.  (page 262 on N.L.S. website page list)
 
Source: National Library of Scotland website.
 
Officer in Command— Act. Tempy. Major E. T. Gilbert.

2nd in Command

Captain 

Act. Tempy. Capt.
A. B. Jackson.
D. E, Bowerman.
 
Tempy. Lieut.
D. Nevile.
D. J. Cogger, M.C.
F. E. Hawdon.
P. B. Woodhouse.
H. A. P. Milligan.
H. F. Baxter.
 
S.A.U.D.F.
Tempy. Lieut. J. J. A. McLaren.